Kėrko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Tema Fundit
» PREZANTIMI I SEKSIT FEMER
Thu Jun 17, 2010 3:26 am nga triniti

» PASSPORT
Thu Jun 17, 2010 3:20 am nga triniti

» PREZANTIMI I SEKSIT MASHKULL
Thu Jun 17, 2010 2:52 am nga Anonim

» Kete apo ate...
Mon Nov 24, 2008 11:16 pm nga Hapesira

» Mendoni me shume per dashurine apo per sexin?
Mon Nov 24, 2008 11:14 pm nga Hapesira

» Anetari siper teje…
Mon Nov 24, 2008 11:10 pm nga Hapesira

» Pershendetje per forumin
Mon Nov 24, 2008 11:09 pm nga Hapesira

» Letra dashurie
Tue Sep 23, 2008 9:00 pm nga Anonim

» "Tė dua" njė sms nė celularin e sė dashurės/it......
Tue Sep 23, 2008 1:34 pm nga LORI

Social bookmarking
Bookmark and share the address of MADE BY K1N3Z! on your social bookmarking website
Radio

Probleme te ndryshme gjate aktit seksual

Shko poshtė

Probleme te ndryshme gjate aktit seksual

Mesazh  Anonim prej Mon Mar 24, 2008 5:55 pm

mu personalisht deri tani nuk me ka ndodh asgje Very Happy:D
ju ???
avatar
Anonim
Webmaster
Webmaster

Male Numri i postimeve : 1122
Age : 39
Registration date : 23/03/2008

Shiko profilin e anėtarit http://tralala.albanianforum.net

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Probleme te ndryshme gjate aktit seksual

Mesazh  triniti prej Thu Mar 27, 2008 10:27 pm

femrave pergjithesisht spara i ndodhin probleme Very Happy:D:D
ju na tregoni ndonje gje Laughing
avatar
triniti
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 176
Location : ktu ke lagja ime :D
Registration date : 27/03/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Probleme te ndryshme gjate aktit seksual

Mesazh  Anonim prej Sat Mar 29, 2008 1:02 am

nje problem te pashpjegueshem e kane mi... sic je tu bo sex... fap ndalojne Sad
avatar
Anonim
Webmaster
Webmaster

Male Numri i postimeve : 1122
Age : 39
Registration date : 23/03/2008

Shiko profilin e anėtarit http://tralala.albanianforum.net

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Probleme te ndryshme gjate aktit seksual

Mesazh  triniti prej Mon Mar 31, 2008 11:31 pm

pse me, si pelqete??? Very Happy:D:D
avatar
triniti
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 176
Location : ktu ke lagja ime :D
Registration date : 27/03/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Probleme te ndryshme gjate aktit seksual

Mesazh  Anonim prej Tue Apr 01, 2008 7:48 pm

ka qene tu menu per kalamajt... per buken e gojes... per... ku di gjo une.... per mua eshte problem psiqik
avatar
Anonim
Webmaster
Webmaster

Male Numri i postimeve : 1122
Age : 39
Registration date : 23/03/2008

Shiko profilin e anėtarit http://tralala.albanianforum.net

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Probleme te ndryshme gjate aktit seksual

Mesazh  bellissima prej Sat Apr 05, 2008 9:28 pm

Njė nė ēdo tre burra dhe gjysma e tė gjitha grave kanė probleme kur bėjnė seks

Njė nė ēdo tre burra dhe gjysma e tė gjitha grave kanė probleme kur bėjnė seks. Sado e ēuditshme t’u duket kjo, fatkeqėsisht ėshtė e vėrtetė. Dhe pėr ata qė vuajnė nga kėto probleme seksuale, ky ėshtė njė shqetėsim shumė i madh.
Sipas studimeve tė kryera nė shumė vėnde tė zhvilluara tė botės, disa nga problemet seksuale kryesore, nga tė cilat vuajnė burrat e tė gjitha moshave dhe vendeve janė:

Problemet mė tė mėdha seksuale tė burrave sipas studimeve janė:
U bije interesi pėr seks
Vuajnė nga ejakulacioni i parakohėshėm (prishen parakohe)
Vuajnė njė nga format e impotencės seksuale mashkullore
Vuajnė nga ankthi i performancės nė dhomėn e gjumit (a do tė jenė nė gjėndje ta luajnė mirė rolin e tyre si partnerė seksualė?)

Problemet kryesore seksuale tė grave janė:
U bie interesi pėr tė bėrė seks
Janė tė paafta tė arrijnė kėnaqėsinė seksuale (orgasmė)
Ndjejnė dhėmbje gjatė aktit seksual (dispareunia dhe vulvodinya)

Nė kėto konkluzione kanė arritur shumė studime tė kryera nė shumė klinika, por nė muajt e fundit janė komunikuar nga kėrkuesit e “University Medical School ” nė Londėr nė revistėn e njohur Angleze “British Medical Journal”. Sipas studimeve problemet seksuale edhe kur mjekohen vazhdojnė t’i shqetėsojnė njerzit pėr shumė kohė dhe tek disa tė tjerė mbetėn permanente.
Shumė burra dhe gra me probleme seksuale thonė se vuajtja e tyre ėshtė aq e fortė fizikisht dhe psikologjikisht sa i detyron t’a evitojnė tėrėsisht marrėdhėnien seksuale.
Njė problem tjetėr serioz ėshtė se shumė njerėz qė vuajnė nga problemet seksuale nuk kėrkojnė ndihmė mjekėsore ose mjekim kur kanė probleme tė tilla. Studimi kombėtar Anglez tregoi se vetėm njėri nga dhjetė burra qė vuajnė (10%) dhe njėra nga pesė gra qė vuajnė (20%) kerkojne ndihmė mjekėsore.
Kėto konkluzione tė studimeve sugjerojnė se duhet patjetėr tė pėrmirėsojmė mėnyrėn se si t’i zgjidhim problemet seksuale tė njerėzve, tė mendojmė si tė pėrmirėsojmė edukimin dhe konsultimin e marrėdhėnieve seksuale, si tė bėjmė edukimin mjekėsor dhe pėrparimin profesional tė doktorėve.
Tė gjitha ata qė i lexojnė kėto rreshta e kanė tė qartė se kur situata ėshtė e tillė nė vėndet mė tė zhvilluara tė Europės dhe Botės, ku ka sistem shėndetėsor tė avancuar e tė konsoliduar, si ėshtė ajo me kėta lloj tė sėmurė nė vėndin tone, ku kultura dhe edukata seksuale mungon dhe ku shėrbimi shėndėtėsordhe kualifikimi i personelit mjekėsor pėr problemet seksuale ėshtė i pazhvilluar.

Problem nė rritje
Cdo njeri qė merret problemet e seksit nuk ēuditet me kėto tė dhėna. Problemet seksuale janė nė rritje, pėr vetė natyrėn e marrėdhėnies seksuale qė ėshtė njė akt shumė emocional, por edhe pse ato kanė lidhje shumė tė ngushta me mėnyrėn e jetesės qė bėjnė njerėzit sot.

Ja disa nga shkaqet e kėsaj gjėndjeje tė rėndė nė vėndin tonė:
1-Varfėria, Papunėsia dhe shqetėsimi pėr tė mbajtur familjet i largon njerzit nga jeta seksuale. Edhe pėr ata qė gjejnė punė, punėt janė tė vėshtira, pa kushtete duhura hygjenike, shpesh me orė shuė tė gjata dhe me njerėz qė nuk ndjehen tė sigurtė nė se do ta kenė punėn e tyre pėrhera. Kėta njerėz kur kthehen nė shtėpi, (nė qoftė se kanė njė tė tillė), shumica pa familje (emigrantė mbrėnda dhe jashtė vėndit) janė tė kėputur. Sigurisht kjo lloj jetenuk tė bėn tė dėshėrosh seks. Kush ėshtė i shqetėsuar e i raskapitur nuk dėshėron seks por dėshėron tė ēlodhet e tė flejė.

2- Nė kushtet e jetės dhe ushqimit tė keq vihet re njė rritje e obesitetit (gra e burra tė dhjamosur), e diabetit dhe sėmundjeve tė zėmrės. Kėto sėmundje janė tė afta tė prishin jetėn seksuale tė njerėzve. Nė kėto kushte, nė shumė njerėz bije edhe niveli i testosteronit nė gjak dhe ky hormon ėshtė ai qė na jep neve, burrave dhe grave, dėshirėn pėr seks.

3- Ndarjae familjeve pėr arsye tė emigracionit ekonomik illegal e legal, ka bėrė qė shumė ēifte veēanėrisht tė reja tė jetojnė larg pėr shumė vite. Kjo ėshtė me pasoja tė rėnda personale shėndetėsore fizike dhe psikologjike dhe dėmton jetėn seksuale tė domosdoshme tė njerėzve. Pasojat e kėsaj situate duken pėr ditė nė jetėn personave tė veēantė dhe tė shoqėrisė nė pėrgjithėsi. Shumica e atyre qė vuajnė kėto pasoja tė emigrimit, shpesh herė illegal, janė tė rinj e tė reja qė sapo e kanė filluar jetėn familjare.

Por jeta seksuale e mirė ėshtė me shumė rėndėsi pėr tė gjithė njerzit. Pėr disa ēifte kjo ėshtė pjesa mė me rėndėsi nė marrėdhėnien e tyre, pėr tė tjerė, mund tė jetė me mė pak rėndėsi,por tė gjithė duhet ta dimė se marrėdhėnia seksuale dashurore sjell pėrfitime reale fiziologjike dhe psikologjike pėr tė gjithė dhe ajo nuk duhet tė nėnvlerėsohet.
Ja pse njerėzit me probleme seksuale duhet tė kėrkojnė ndihmė. Mjekėsia nuk ėshtė e aftė t’i bėjė njerėzit mė tė pasur, ajo nuk eviton dotemigrimin, nuk u krijon dot kushte qė tė rrojnė mė mirė e tė jenė tė gėzuar. Kjo ėshtė detyrė e politikės. Por ne tė gjithė duhet tė dimė mirė se marrėdhėnia seksuale e mirė dhe me dashuri, pėrgjithėsisht, ėshtė e dobishme pėr jetėn dhe duhet tė pėrpiqemi tė krijojmė ambient qė kėto probleme qė pengojnė jetėn seksuale t’i kapėrcejmė.
Tė gjitha ata qė kanė shqetėsime seksuale duhet tė kėrkojnė ndihmė pėr tė kapėrcyer vuajtjen e tyre. Mos mendoni kurrė se jeni juve vetėm qė vuani nga problemet seksuale, siē pamė janė shumė tė tjerė qė vuajnė si ju dhe qė shumica mund tė pėrfitojnė nė qoftė se kėrkojnė ndihmė. Jeta juaj do ta rritij kualitetin e saj. Mos harroni kurrė kėto fjalėt qė unė kam qejf t’i pėrsėris shpesh: “Njė marrėdhėnie seksuale e mirė e me dashuri, sjell pėrfitime tė vėrteta fiziologjike dhe psikologjike. Si qėnie njerėzore ne kemi nevojė tė prekemi.”
affraid
avatar
bellissima
Moderator
Moderator

Female Numri i postimeve : 455
Location : N'TOK TIME
Registration date : 24/03/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Probleme te ndryshme gjate aktit seksual

Mesazh  Desperado prej Sat Apr 05, 2008 10:10 pm

yyyyyyyyy sa shume mer pertoj me e lexu iher tjeter Very Happy
avatar
Desperado
Administrator
Administrator

Male Numri i postimeve : 31
Age : 38
Registration date : 24/03/2008

Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.forumotion.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Probleme te ndryshme gjate aktit seksual

Mesazh  Anonim prej Sat Apr 05, 2008 10:43 pm

Daniel shkruajti:yyyyyyyyy sa shume mer pertoj me e lexu iher tjeter Very Happy
tyrp shume tyrp... te terhiqet verejtje Very Happy:D:D e kom zemer une ate Very Happy:D:D
avatar
Anonim
Webmaster
Webmaster

Male Numri i postimeve : 1122
Age : 39
Registration date : 23/03/2008

Shiko profilin e anėtarit http://tralala.albanianforum.net

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Probleme te ndryshme gjate aktit seksual

Mesazh  bellissima prej Sun Apr 06, 2008 9:04 pm

AHAHAHAHAHAH EC E MOS E LEXO PASTAJ
PS. DANIEL MOS U PERGJIGJ ME THON SE SKAM KOH RE KUR TE KESH KOH LEXOIE SE TE DUHET
avatar
bellissima
Moderator
Moderator

Female Numri i postimeve : 455
Location : N'TOK TIME
Registration date : 24/03/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Probleme te ndryshme gjate aktit seksual

Mesazh  Anonim prej Mon Apr 07, 2008 1:31 am

puc puc rrush... une e lexova po me duhet pak kohe me e kuptu Very Happy:D

_________________
Mởš ὔđīŝ Рă®ä §э Тἕ ὐďėśėśΘ
avatar
Anonim
Webmaster
Webmaster

Male Numri i postimeve : 1122
Age : 39
Registration date : 23/03/2008

Shiko profilin e anėtarit http://tralala.albanianforum.net

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Probleme te ndryshme gjate aktit seksual

Mesazh  bellissima prej Mon Apr 07, 2008 6:40 pm

SKE FAJ SE JAN SHQIP I DO KINEZCE TI KUMBULL Very Happy Very Happy
avatar
bellissima
Moderator
Moderator

Female Numri i postimeve : 455
Location : N'TOK TIME
Registration date : 24/03/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Probleme te ndryshme gjate aktit seksual

Mesazh  Anonim prej Mon Apr 07, 2008 8:40 pm

e pra sa mir kuptohena o frut ekzotik

_________________
Mởš ὔđīŝ Рă®ä §э Тἕ ὐďėśėśΘ
avatar
Anonim
Webmaster
Webmaster

Male Numri i postimeve : 1122
Age : 39
Registration date : 23/03/2008

Shiko profilin e anėtarit http://tralala.albanianforum.net

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Probleme te ndryshme gjate aktit seksual

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi